Przy planowaniu umeblowania jadalni oraz kuchni do siedzenia wybieramy przeważnie krzesła. A co jeśli zamiast nich zamarzą nam się taborety? Czy to dobry pomysł? Sprawdźmy.
Jadalnia to bardzo reprezentacyjny pokój, w którym na co dzień zbiera się przy posiłkach cała rodzina, a w święta i uroczystości także dalsi krewni czy przyjaciele i znajomi. Zasiadającym do stołu osobom chcemy zapewnić jak największy komfort oraz wygodę. Nie ukrywajmy, z praktycznego punktu widzenia krzesła wyposażone w wygodne oparcia są wygodniejsze dla biesiadujących przy stole.
Dłuższe siedzenie na nie posiadającym oparcia sprzęcie raczej nie jest wygodne, a skoro mamy już osobny pokój przeznaczony specjalnie do celebrowania codziennych posiłków, na pewno będziemy spędzać przy stole więcej czasu, szczególnie w niedziele i święta. Taboret nadaje się raczej do krótkiego siedzenia (np. przy przekąszeniu kanapki lub zjedzeniu w biegu śniadania).
Możemy oczywiście mieć na wyposażeniu jadalni dwa czy trzy taborety, które będziemy mogli wyciągnąć w przypadku, gdy ilość gości przy stole będzie wyjątkowo duża. Na co dzień będziemy je przechowywać pod blatem czy stołem (o wiele łatwiej ukryć stołki nie posiadające oparcia niż krzesła). Pamiętajmy wtedy jednak o tym, że w dobrym tonie jest odstąpić odwiedzającym nas siedzenia z oparciem, aby nie czuli się potraktowani gorzej w porównaniu z innymi biesiadującymi zasiadającymi na krzesłach. W takim wypadku to my raczej powinniśmy usiąść na bezoparciowych stołkach.
Taborety o wiele bardziej nadają się do kuchni, szczególnie, jeśli jest ona niewielka. Jeden czy dwa nowoczesne hokery to doskonałe uzupełnienie wyspy kuchennej czy też małego stolika, przeznaczonego do zjedzenia szybkich przekąsek czy wypicia porannej kawy. Brak oparcia będzie tu brany za zaletę, ponieważ po skonsumowaniu posiłku możemy mebel szybko wsunąć pod blat stołu, dzięki czemu nie będzie zajmował tak cennego w małych pomieszczeniach wolnego miejsca.
Innym rozwiązaniem, niejako kompromisem pomiędzy wyborem taboretów i krzeseł jest zakup stołka z niziutkim oparciem. Nie jest to typowy taboret, ale jednocześnie nie przypomina on normalnego krzesła. Takie niewielkie oparcie sprawi, że podczas siedzenia będziemy się czuć bardziej komfortowo i wygodnie, a po zjedzeniu posiłku nie powinno być trudności z umieszczeniem stołka pod blatem stołu. Jest to dobry pomysł dla właścicieli małometrażowych jadalni.
Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są te meble, możemy wybierać spośród sprzętów zrobionych z drewna, płyty, metalu czy plastiku. Wszystko zależy od naszego gustu, a także od ilości pieniędzy, którą planujemy wydać na zakup taboretów do kuchni lub jadalni.