Wyspa kuchenna jest coraz częściej spotykanym elementem w nowoczesnych kuchniach. Najbardziej praktyczna wydaje się ona w przypadku kuchni otwartych, w kształcie litery U. Zdarza się jednak umieszczenie wyspy w zamkniętych kuchniach, choć wtedy trzeba przestrzegać pewnych reguł.
Wyspa kuchenna nie jest niczym innym jak wolnostojącą, dużą szafką, która nie łączy się z ciągiem reszty zabudowy kuchennej. W kuchniach otwartych stanowi idealne rozwiązanie podziału przestrzeni. Otwarte kuchnie mają bowiem to do siebie, że łącząc się z pokojem dziennym, powodują wrażenie „gotowania w pokoju”. Wyspa natomiast dzieli dużą otwartą przestrzeń na strefy odpowiadające ich przeznaczeniu.
Projektując wyspę kuchenną, należy przede wszystkim pamiętać, że ma ona na celu ułatwienie nam pracy, nie przeciwnie. Dlatego zarówno jej rozmiar, jak i ustawienie ma być funkcjonalne. Trzeba pamiętać, aby zachować odpowiednia szerokość przejścia między wyspą a szafkami kuchennym. Według norm budowlanych wynosi ona nie mniej niż 68 cm, w barach, gdzie często się z tego przejścia korzysta, ma ona zwykle od 82 cm i taka szerokość można uznać za najbardziej praktyczną.
To, co znajduje się na wyspie, zależy od naszych indywidualnych nawyków. Jeżeli na wyspie znajdzie się płyta grzewcza, pozwoli to nam na gotowanie potraw twarzą do pokoju lub jadalni. Obok powinniśmy mieć odpowiednią ilość miejsca na przygotowywanie jedzenia, krojenie itp. W takim wypadku najlepiej jakby wyspa miała długość około 120 cm, będzie to najbardziej funkcjonalne. Jeżeli nie chcemy zmywać na wyspie, możemy na niej zamontować zlewozmywak. Można spotkać obecnie w ofercie sklepów bardzo designerskie baterie i same zlewy. Jeśli chcemy je wyeksponować na wyspie, najlepiej będą wyglądały te bardziej pomysłowe i efektowne.
Do wyspy można dodać również tzw. nadstawkę. Wtedy sama wyspa powinna mieć wysokość taką jak reszta szafek kuchennych. Natomiast wspomniana nadstawka najlepiej, jeśli będzie wysoka na maksymalnie 115 cm. Będzie ona pełniła funkcję dodatkowego stolika. Można przy niej spokojnie napić się kawy, zjeść szybkie śniadanie. Zasłoni również ewentualny nieporządek po przygotowywaniu posiłków. Ułatwi również ich wydawanie. Do takiej nadstawki warto dobrać odpowiednie stołki barowe.
Przed samym zaprojektowaniem wyspy kuchennej warto pomyśleć o takich podstawowych funkcjach, jakie ma spełniać oraz o zasadach jej wymiarowania. Trzeba pamiętać, że ma ona celu usprawnienie pracy w kuchni, a nie utrudnienie. Źle położona, za duża lub za mała będzie tylko zbędnym elementem zabierającym przestrzeń.