Jakie meble do małej kuchni?

źródło: pinterest.com

źródło: pinterest.com

Urządzenie małej kuchni to nie lada wyzwanie. Trzeba to zrobić z rozmysłem. Ważna jest tu zarówno funkcjonalność, jak i wizualne powiększenie wnętrza. Przyrządzanie posiłków w sprawiającej wrażenie jeszcze mniejszej, niż jest w rzeczywistości i zagraconej kuchni nie należy przecież do przyjemności.

Jeżeli swoją kuchnię urządzimy z rozmysłem, wówczas wiele jej wad może stać się zaletami. Na pewno będzie tam przytulnie, nie będziemy musieli też długo szukać różnych rzeczy, ponieważ wszystko będzie w zasięgu ręki. Idealnym rozwiązaniem są oczywiście meble kuchenne na wymiar, nie każdy jednak się nie zdecyduje.

źródło: pinterest.com

źródło: pinterest.com

Przede wszystkim musimy zdecydować się raczej na jasne kolory ścian i płytek. Ciemne barwy sprawią, że pomieszczenie wydawać się będzie jeszcze mniejsze niż rzeczywiście jest. Meble nie muszą być oczywiście w całości jasne. W zupełności wystarczy, gdy zdecydujemy się po prostu na jasne fronty. Szklane drzwiczki niektórych szafek również powiększą optycznie wnętrze.

Stół kuchenny można zastąpić składanym blatem, zamontowanym na jednej ze ścian, bądź blatem wysuwanym, który przez większość czasu jest schowany w jednej z szafek. Jeśli koniecznie chcemy zmieścić tam krzesła, najlepiej sprawdzą się składane bądź takie, których siedziska i oparcia wykonane są z przezroczystego tworzywa. Dzięki temu świetnie wtopią się w otoczenie i nie będą go przytłaczać.

Nie róbmy zabudowy od dołu do góry. Oczywiście wydawać się może, że wykorzystanie powierzchni od podłogi aż po sufit jest niezwykle praktyczne, bo zyskamy wiele miejsc, w których możemy przechowywać pożywienie czy kuchenne akcesoria, ale sprawi to, że pomieszczenie stanie się jeszcze mniejsze i ciaśniejsze.

W kuchni musi zmieścić się przede wszystkim kuchenka, zlew i lodówka. Warto rozważyć zakup zlewu jednokomorowego. Jeżeli przyzwyczajeni jesteśmy do takiego złożonego z dwóch komór, może damy się chociaż namówić na zlew półtora komorowy. Będzie to swego rodzaju kompromisem, dzięki któremu zaoszczędzimy nieco miejsca. Nie planujmy też zakupu dużej lodówki, będziemy musieli pogodzić się z korzystaniem z mniejszej.

źródło: bhg.com

źródło: bhg.com

Na koniec musimy też pamiętać o tym, że w małometrażowej kuchni nie wolno przesadzać z elementami dekoracyjnymi, mogą one bowiem jedynie przytłoczyć pomieszczenie oraz wprowadzać niepotrzebny chaos i bałagan. Oczywiście nie trzeba zupełnie rezygnować z ozdób, warto jednak postawić tutaj na tak popularny przecież ostatnio minimalizm. Można też w sklepach z akcesoriami do gospodarstwa domowego znaleźć takie przedmioty, które poza funkcją dekoracyjną będą również praktyczne. Mogą to być np. ozdobne pojemniki na cukier, sól, kawę czy herbatę. Gustownych puszek nie musimy wtedy chować do szafek. Wyeksponujemy je na jednej z półek. Z pewnością będą stanowić one piękną dekorację pomieszczenia.